Szeretne éttermet alapítani?
Az étterem indítása megfelelő üzleti terv nélkül olyan, mint egy iránytű nélküli hajó.
Tudom, hogy mindent átgondolt egy étterem megnyitásáról. De ez nem elég. Írnia kell egy részletes üzleti tervet az étterméhez.
Az éttermi üzleti terv olyan keretrendszer, amely segít szervezetten és szisztematikusan elindítani és működtetni az éttermet. Ez mindent tartalmaz, például az étterem étlapjának kialakítását, az alkalmazottak adatait, a piaci részleteket stb.
Ennél is fontosabb, hogy az üzleti terv az éttermi vállalkozás beruházásainak megszerzésében is segít.
Ebben a cikkben megmutatjuk, hogyan írhat fantasztikus üzleti tervet étterméhez.
Kezdjük!
Miért van szüksége üzleti tervre az étterembe?
Néhány új éttermi vállalkozó kihagyja az üzleti terv írását. Ez azért lehet, mert kihívást jelentő és időigényes feladat lehet. De megéri az idejét és erőfeszítését. Ezért:
1. Iránymutatóként működik
Az üzleti terv olyan, mint egy térkép, amely az étterem sikere felé vezet. Például segít meghatározni, hogy miként fog kiemelkedni a többi versenytársa közül. Az üzleti terv olyan fontos információkból áll, mint a pénzügyi elemzés, a piacelemzés, a tervezés stb.
Az üzleti terv megírása bármilyen problémát feltárhat még az étterem megkezdése előtt. Ha valamilyen problémával szembesül, használhatja a dokumentumot a megfelelő megoldás megtalálásához.
2. A befektetők számára kulcsfontosságú
Ha befektetést keres az éttermi vállalkozásába, a megfelelő üzleti terv elengedhetetlen . Egyetlen befektető sem fog befektetni részletes üzleti terv nélkül.
Hogyan írjunk éttermi üzleti tervet
Nagyon sokféleképpen lehet üzleti tervet írni. De felsoroltam azt a tíz fő elemet, amelynek minden éttermi tervnek rendelkeznie kell.
Itt találhatók az éttermi üzleti terv főbb elemei:
- Vezetői összefoglaló
- Az étterem leírása
- Piackutatás
- Az éttermi menü
- Az étterem személyzete
- Az étterem helye
- Az étterem kialakítása
- Marketing terv
- Az étterem működési terve
- Pénzügyi elemzés
Most részletesen megvitatom őket:
1. Összefoglaló
Minden üzleti tervnek összefoglalóval kell kezdődnie. Vegye figyelembe, hogy ez nem csak a bevezető szakasz. Ez egy rövid összefoglaló a tervedről.
Az összefoglaló fő célja az olvasó figyelmének felkeltése. Általában az olvasói lesznek befektetői vagy más üzleti partnerek.
A vezetői összefoglaló néhány eleme: (Írja le röviden)
- Az étterem neve, konyhája és témája
- Az étterem küldetése
- Miben különbözik a versenytársaitól
- Rövid előrejelzés a költségekről
- Hogyan fogod megvalósítani a terveidet
- Várható megtérülés
Tipp : Legyen tömör és könnyen érthető ez a szakasz.
2. Az Ön éttermi vállalkozásának leírása
Ebben a részben részletesen ismerteti éttermi vállalkozását. Először írja meg az étterme nevét, majd más fontos részleteket, például a helyet, a kapcsolattartókat stb. Íme néhány szempont, amelyet részletesen le kell írnia:
A. Az étterem típusa
(Éttermi koncepció) Milyen éttermet tervez indítani?
- Az éttermi szolgáltatás típusai: gyors-alkalmi, gyorsétterem, „finom ételek” stb.
- Konyhatípusok: kínai, thai, pizza stb.
B. Az étterem tulajdonosának adatai
Ebben a részben magáról kell beszélnie. Említse meg munkatapasztalatát és minden egyéb eredményét. Megemlítheti a legjobb csapattagok eredményeit is.
3. Piacelemzés
Ez a szakasz ismerteti marketingstratégiáját és versenytársait. A szakasznak tartalmaznia kell néhány dolgot:
A. Elemezze az ügyfeleket
Válaszold meg ezeket a kérdéseket:
- A helyszín demográfiai adatai?
- Kik lesznek a szokásos vásárlói? (Demográfia)
- Kor
- Jövedelem
- Nem
- Mit kedvelnek?
B. Elemezze versenytársait
Íme néhány kérdés, amellyel foglalkoznia kell:
- Említse meg a tartózkodási helyén található összes népszerű éttermet.
- Melyik étterem a közvetlen versenytársa?
(Tegyük fel, hogy sushi éttermet vezet. Ha van egy másik sushi étterem a helységében, akkor ez a bár lesz a közvetlen versenytársa.) - Sikeresek a versenytársai?
- Miért választanák vásárlói az éttermet más versenytársakkal szemben?
Kérjük, vegye figyelembe az egyéb részleteket, például az élelmiszerárakat, a nyitvatartási időt, a belsőépítészetet stb. Ezután gondolja át, hogyan tud kiemelkedni versenytársaival. Ez a szakasz a befektetői számára is nagyon fontos.
C. A piac elemzése
Válaszold meg ezeket a kérdéseket:
- Mi a specialitása? Pl. Thai étel, sushi stb.
- Az embereket már érdekli ez a konyha? Mennyi kereslet van a piacon a konyhája iránt?
- Milyen különleges ajánlatokat kínál vásárlói számára?
Ez a szakasz nemcsak a befektetői számára fontos. Ez segít az étterem sikerének megtervezésében is.
4. Az Ön étterme menüje
A menü az étterem másik kulcsfontosságú része. Gondosan meg kell terveznie. A jól megtervezett menü drasztikusan növelheti az étterem eladásait. Ez segít a jövedelmező ételek népszerűsítésében és az étterem jövedelmezőségének növelésében is.
Előfordulhat, hogy ebben a pillanatban nem a menüjének legjobb verziója van. De jó, ha egyszerű menü van.
Ebben az időpontban készen kell állnia az étterem logójával is. A logót maga is megtervezheti egy olyan ingyenes eszköz segítségével, mint a Canva , de a legjobb, ha logót rendel az olyan szabadúszó szolgálatoktól, mint a Fiverr . Használja ezt a logót az étterme menüjében.
Menüjének fő eleme az ételek ára. Az ételek pontos meghatározása azonban jelenleg nem kivitelezhető. Az adatok megszerzéséhez és az árak pontos beállításához egy ideig működtetnie kell az éttermet.
(Tudjon meg többet arról, hogyan készíthet nagyszerű éttermi ételt ebben a cikkben.)
5. Éttermi személyzet
Az előző részben azt javasoltuk, hogy írja le az étterem tulajdonosának képesítését és eredményeit. Ebben a részben részletesen meg kell írnia az étterem vezetőségét. Ez elnyeri befektetői bizalmát.
Nem szükséges, hogy az alkalmazottak teljes csapata készen álljon erre a pillanatra. Szüksége lenne azonban néhány fontos munkatársra. Írjon munkatapasztalataikról és eredményeikről.
6. Az étterem helye
A helyszín az egyik legfontosabb tényező az étterem sikerében. Már el kellett volna döntenie az étterem helyéről. Ha még nem tette meg, készítsen 3-5 megfelelő helyet a vállalkozásának.
Nagyon alaposan át kell gondolkodnia, miközben kiválasztja az étterem helyét. Először végezzen piacelemzést, és ismerje meg az ügyfelek demográfiai adatait. Ezután ellenőrizze, hogy tartózkodási helye megfelel-e a megcélzott ügyfeleknek.
Tegyük fel például, hogy egy drága éttermet tervez indítani. Az lesz a legjobb, ha olyan helyet választ, ahol a lakók vagy a látogatók anyagilag gazdagok. Meg kell felelnie az ízlésüknek és preferenciáiknak is.
Ily módon a szakasz megírásakor válaszolhat erre a kérdésre:
"Miért tökéletes ez a hely az étterem számára?"
Minden részletet említsen meg, például a költségeket, a demográfiai adatokat stb.
Két fő dolog van a hely elemzéséhez:
- A helyszín elérhetősége
- Kiegészítő vállalkozások
Nézze meg ezt a cikket, ha többet szeretne megtudni arról, hogyan válasszon helyet az étterem számára .
7. Az Ön étterme kialakítása
Éttermének esztétikus kialakítása nemcsak üzleti partnerei és befektetői számára fontos, hanem döntő fontosságú ahhoz is, hogy nagyszerű élményt nyújtson ügyfeleinek.
A belső kialakítás az ügyfelek demográfiájától és az étterem típusától függ. Például a gyorsétterem témájának nagyon különböznie kell a prémium finom éttermek kialakításától.
Válaszolj erre a kérdésre:
„Milyen kialakítás lesz alkalmas az étterembe? Vonzó lesz ez a design az ügyfeleim számára?
El kell magyaráznia befektetőinek, hogy miért éppen ezt a dizájnt választotta, és miért ez a legjobb az étterme számára.
Megjegyzés : A tervezés esztétikája fontos, de a tervezés funkcionalitása még fontosabb.
8. Marketing terv
A marketing kulcsfontosságú minden étterem növekedése szempontjából. A sikeres működés érdekében tájékoztatnia kell az embereket a vállalkozásáról. Íme néhány kérdés, amelyekre válaszolnia kell:
- Hogyan fogja forgalmazni az éttermét?
- Milyen hirdetési módszereket fog használni?
- A hirdetési módszerei különböznek-e a versenytársaitól? Hogyan?
Ez a szakasz döntő fontosságú a befektetők számára. Emellett marketingtervvel kell rendelkeznie étterme megnyitása előtt és után is. Például:
- Hogyan értesíti az embereket az étterméről, mielőtt elindítaná?
- Hogyan fogja vonzani az ügyfeleket az étterem megkezdése után?
Fontos tipp : Az olyan digitális marketing módszerek, mint a Facebook-hirdetések , a Google Business és a Google Ads , kiváló módszerek az étterem értékesítésére. Mindezekhez nem kell ügynökséget bérelni; te magad is meg tudod csinálni!
9. Éttermi üzemeltetési terv
Az, hogy hogyan fogja működtetni az éttermet, vállalkozásának egy másik fontos része. Az étterem működési folyamata meglehetősen összetett és sok elemet tartalmaz.
Az egész étterem működési folyamatának előrejelzése és dokumentálása a vállalkozás megkezdése előtt nem lehetséges. De legalább működési stratégiája van, mielőtt elindítja az éttermet. Írhat arról, hogyan fogja felvenni az alkalmazottait, és milyen technológiát fog használni.
Íme néhány dolog, amelyet részletesen részletezhet ebben a szakaszban:
Alkalmazottak felkutatása és toborzása
Az étterméhez megfelelő személyzet megtalálása kihívást jelenthet. Szüksége van tehát egy szisztematikus módszerre az éttermi alkalmazottak felvételéhez.
Sorolja fel az összes online állásportált, amelyet használni kíván. Használhat más módszereket is, például újsághirdetéseket vagy személyes hivatkozásokat a jó alkalmazottak megtalálásához.
Hogyan választja ki a legjobb személyzetet?
Készítsen listát arról, hogy mi szükséges minden munkakörhöz, például szakács, pénztáros, menedzser stb. Írjon néhány interjúkérdést, amelyek segítségével megtalálhatja ideális alkalmazottait.
Technológia az éttermek számára
Az étterem alapításának nagy előnye manapság az, hogy rengeteg olyan modern szoftver program van, amelyek megkönnyítik az étterem kezelését és vezetését. Gyakori példa erre az étterem POS szoftvere (más néven étterem-kezelő szoftver ). Ez a fajta szoftver számos éttermi funkciót képes kezelni, például:
- A megrendelések kezelése
- Az éttermi eladások nyomon követése
- Online ételrendelések elfogadása
Valójában manapság a legtöbb étterem szoftvereket használ. Ez döntő fontosságú.
10. Pénzügyi elemzés
Az üzleti terv legfontosabb része a pénzügyi elemzés szakasz. Leginkább akkor találja meg befektetőit, ha először megnézi a pénzügyi részt, amikor meglátják az üzleti tervdokumentumot.
Jó döntés, ha profi könyvelőt veszünk fel, aki segít ebben a részben, és reális becslést ad. Meg kell adnia könyvelőjének néhány információt, például:
- Hány férőhely van az éttermében?
- Mekkora a várt számla minden egyes ügyfél számára? (Átlagos)
- Naponta hány vendéget vár az étterembe?
- Élelmezési költségei - összetevők költségei, egyéb költségek.
Íme néhány hasznos dolog, amelyet könyvelőjének be kell foglalnia a pénzügyi elemzés szakaszba:
Eladási előrejelzés
Ennek reális becslésnek kell lennie a heti, havi és éves eladásokról. Becsülheti meg ezt az előrejelzést különböző tényezők, például az étterem befogadóképessége, szállítási lehetőségek, hirdetési költségkeret, várható növekedés, elhelyezkedés és ételek árai alapján.
Az étterem beindításának becsült összköltsége
Bármely befektető szeretné tudni, hova költenék a pénzét. Ezenkívül a költségbecslés elkészítése segít az étteremnek a költségvetésen belül maradni. Meg kell határoznia:
- Az étterme legnagyobb kiadásai
- Egyéb apró kiadások
- Az étterem üzemeltetéséhez szükséges tőke („működő tőke”)
Nyereség és veszteség előrejelzése
Ez a szakasz nagyon egyszerű. Be kell írnia egy becslést a várható nyereségről vagy veszteségről az első évben.
Nyereséges elemzés
A megtérülés az, amikor éttermi vállalkozása nyereségessé válik. Ekkor az étterem visszafizeti az összes kölcsönt, beruházást és indítási költséget. Ez nagyon értékes mutató a befektetők és az üzleti partnerek számára.
Itt van egy képlet ennek kiszámításához: (Ezt könyvelőjének kell kezelnie)
Megtakarítási pont = Összes fix költség / (átlagos bevétel ügyfélenként - átlagos költség ügyfélenként)
Ez megmondja befektetőinek, hogy mikor kaphatnak megtérülést.
Példák az üzleti üzleti tervekre
Javasoljuk, hogy látogasson el a Bplans weboldalra néhány üzleti tervpéldához.
Íme néhány példa: