Želite li otvoriti restoran?
Pokretanje restorana bez odgovarajućeg poslovnog plana nalik je brodu bez kompasa.
Znam da ste sve razmišljali o otvaranju restorana. Ali, nije dovoljno. Morate napisati detaljan poslovni plan za svoj restoran.
Poslovni plan za restoran okvir je koji će vam pomoći organizirati i organizirati i organizirati i voditi restoran na organiziran i sustavan način. Sadrži sve poput dizajna jelovnika vašeg restorana, detalje o zaposlenicima, pojedinosti o tržištu itd.
Što je još važnije, poslovni plan također će vam pomoći da dobijete ulaganje za svoju restoransku djelatnost.
U ovom ćemo vam članku točno pokazati kako možete napisati fantastičan poslovni plan za svoj restoran.
Počnimo!
Zašto vam treba poslovni plan za vaš restoran?
Neki novi poduzetnici u restoranima preskaču pisanje poslovnog plana. To je zato što bi to mogao biti izazovan i dugotrajan zadatak. Ali, vrijedi vašeg vremena i truda. Evo zašto:
1. Djeluje kao vodič
Poslovni plan je poput mape koja vas vodi prema uspjehu vašeg restorana. Na primjer, pomaže vam odrediti po čemu ćete se istaknuti od ostalih konkurenata. Poslovni plan sastoji se od važnih informacija poput financijske analize, analize tržišta, dizajna itd.
Također, pisanje poslovnog plana može otkriti bilo kakav problem prije nego što uopće otvorite restoran. Kad god se suočite s problemom, pomoću dokumenta možete pronaći odgovarajuće rješenje.
2. Presudno za investitore
Ako tražite ulaganje u vaše restoransko poslovanje, pravilan poslovni plan je presudan . Nijedan investitor neće ulagati bez detaljnog poslovnog plana.
Kako napisati poslovni plan za restorane
Postoji mnogo načina za pisanje poslovnog plana. No, nabrojao sam deset glavnih elemenata koje bi svaki plan restorana trebao imati.
Evo glavnih komponenata poslovnog plana restorana:
- Sažetak
- Opis restorana
- Analiza tržišta
- Jelovnik vašeg restorana
- Osoblje restorana
- Lokacija vašeg restorana
- Dizajn vašeg restorana
- Marketinški plan
- Plan rada restorana
- Financijska analiza
Sada ću detaljno razgovarati o njima:
1. Sažetak
Bilo koji poslovni plan trebao bi započeti sažetkom. Imajte na umu da ovo nije samo uvodni odjeljak. To je kratki sažetak cijelog vašeg plana.
Glavni cilj sažetka je privući pažnju čitatelja. Općenito, čitatelji će vam biti investitori ili drugi poslovni partneri.
Evo nekoliko elemenata izvršnog sažetka: (Opišite ih ukratko)
- Ime restorana, kuhinja i tema
- Izjava o misiji vašeg restorana
- Po čemu se razlikujete od svojih konkurenata
- Kratka prognoza troškova
- Kako ćete izvršiti svoje planove
- Očekivani povrat ulaganja
Savjet : Neka ovaj odjeljak bude sažet i lak za razumijevanje.
2. Opis vašeg restoranskog posla
U ovom dijelu detaljno opisujete svoje restoransko poslovanje. Prvo napišite naziv svog restorana, a zatim ostale važne detalje poput mjesta, kontakata itd. Evo nekoliko aspekata koje trebate detaljno opisati:
A. Vrsta restorana
(Koncept restorana) Kakav restoran planirate pokrenuti?
- Vrste usluga restorana: brza ležerna, brza hrana, „fino blagovanje“ itd.
- Vrste kuhinja: kineska, tajlandska, pizza itd.
B. Podaci o vlasniku restorana
U ovom odjeljku morate razgovarati o sebi. Spomenite svoje radno iskustvo i sva druga postignuća. Također možete spomenuti postignuća vaših najboljih članova tima.
3. Analiza tržišta
Ovaj odjeljak opisuje vašu marketinšku strategiju i konkurente. Evo nekoliko stvari koje ovaj odjeljak mora sadržavati:
A. Analizirajte svoje kupce
Odgovori na ova pitanja:
- Demografski podaci o mjestu?
- Tko će biti vaši uobičajeni kupci? (Demografski podaci)
- Dob
- Prihod
- Spol
- Što vole?
B. Analizirajte svoje konkurente
Evo nekoliko pitanja koja trebate riješiti:
- Spomenite sve popularne restorane na vašem mjestu.
- Koji su vam restorani izravni konkurenti?
(Pretpostavimo da vodite sushi restoran. Ako u vašem mjestu postoji još jedan sushi restoran, tada će vam taj bar biti izravni konkurent.) - Jesu li vaši konkurenti uspješni?
- Zašto bi vaši kupci trebali odabrati vaš restoran u odnosu na ostale konkurente?
Imajte na umu i druge detalje poput cijena hrane, radnog vremena, dizajna interijera itd. Zatim razmislite kako se možete izdvojiti od konkurencije. Ovaj je odjeljak vrlo važan i za vaše investitore.
C. Analizirajte tržište
Odgovori na ova pitanja:
- Koja je vaša specijalnost? Npr. Tajlandska hrana, sushi itd.
- Jesu li ljudi već zainteresirani za tu kuhinju? Kolika je potražnja za vašom kuhinjom na tržištu?
- Koje posebne ponude imate za svoje kupce?
Ovaj odjeljak nije važan samo za vaše ulagače. Također će vam pomoći da napravite plan za uspjeh vašeg restorana.
4. Jelovnik vašeg restorana
Jelovnik je još jedan presudan dio vašeg restorana. Morat ćete ga pažljivo dizajnirati. Dobro osmišljen jelovnik može drastično povećati prodaju restorana. Također pomaže promoviranju isplativih jela i povećanju profitabilnosti vašeg restorana.
U ovom trenutku možda nemate najbolju verziju svog izbornika. Ali dobro je imati jednostavan meni.
U ovom trenutku trebali biste imati spreman i logotip svog restorana. Logotip možete sami dizajnirati pomoću besplatnog alata kao što je Canva , ali najbolje je da logotip naručite u freelancer službama poput Fiverr . Upotrijebite ovaj logotip u jelovniku svog restorana.
Glavni element vašeg jelovnika su cijene vaših jela. Međutim, točno određivanje cijena za vaše posuđe trenutno općenito nije izvedivo. Morat ćete neko vrijeme voditi svoj restoran da biste dobili podatke i točno odredili cijene.
(U ovom članku saznajte više o tome kako napraviti izvrstan meni restorana.)
5. Osoblje restorana
U prethodnom smo odjeljku predložili da zapišete kvalifikacije i postignuća vlasnika restorana. U ovom odjeljku morate detaljno napisati o menadžerskom timu restorana. To će steći povjerenje vaših investitora.
U ovom trenutku ne trebate imati pripremljen cijeli tim zaposlenika. Međutim, trebali biste imati nekoliko važnih članova osoblja. Napišite o njihovom radnom iskustvu i postignućima.
6. Mjesto vašeg restorana
Lokacija je jedan od najvažnijih čimbenika uspjeha restorana. Već ste trebali odlučiti za mjesto svog restorana. Ako niste, napravite popis od 3-5 prikladnih mjesta za vaše poslovanje.
Morate vrlo temeljito razmisliti dok odabirete mjesto svog restorana. Prvo napravite analizu tržišta i upoznajte demografske podatke o svojim kupcima. Zatim osigurajte da je vaše mjesto pogodno za vaše ciljane kupce.
Na primjer, pretpostavimo da planirate pokrenuti skupi restoran. Najbolje će biti ako odaberete mjesto na kojem su stanovnici ili posjetitelji financijski bogati. Također bi trebao odgovarati njihovom ukusu i preferencijama.
Na ovaj način, dok pišete ovaj odjeljak, možete odgovoriti na ovo pitanje:
"Zašto je ovo mjesto savršeno za restoran?"
Spomenite svaki detalj poput cijene, demografske kategorije itd.
Dvije su glavne stvari za analizu mjesta:
- Pristupačnost lokacije
- Dopunski poslovi
Pogledajte ovaj članak da biste saznali više o tome kako odabrati mjesto za svoj restoran .
7. Dizajn vašeg restorana
Estetski dizajn vašeg restorana nije važan samo za vaše poslovne partnere i investitore, već je i presudan za pružanje sjajnog iskustva vašim kupcima.
Dizajn interijera ovisi o demografskim kategorijama vaših kupaca i tipu vašeg restorana. Primjerice, tema restorana brze hrane mora se jako razlikovati od dizajna vrhunskog restorana s finom hranom.
Odgovorite na ovo pitanje:
“Kakav dizajn će biti prikladan za moj restoran? Hoće li se ovaj dizajn svidjeti mojim kupcima? '
Morate objasniti svojim investitorima zašto ste odabrali ovaj dizajn i zašto je to najbolje za vaš restoran.
Napomena : Estetika dizajna je važna, ali funkcionalnost dizajna je još važnija.
8. Marketinški plan
Marketing je presudan za rast svakog restorana. Morate obavijestiti ljude o vašem poslu kako biste ga učinili uspješnim. Evo nekoliko pitanja na koja trebate odgovoriti:
- Kako ćete plasirati svoj restoran na tržište?
- Koje ćete metode oglašavanja koristiti?
- Razlikuju li se vaše metode oglašavanja od vaših konkurenata? Kako?
Ovaj je odjeljak presudan za vaše ulagače. Također morate imati marketinški plan i prije i nakon otvaranja restorana. Na primjer:
- Kako ćete obavijestiti ljude o vašem restoranu prije nego što ga pokrenete?
- Kako ćete privući kupce nakon što otvorite restoran?
Važan savjet : Metode digitalnog marketinga kao što su Facebook Ads , Google Business i Google Ads izvrsne su metode za plasiranje vašeg restorana. Za sve to ne trebate unajmiti agenciju; možete sami!
9. Plan rada restorana
Način na koji ćete voditi svoj restoran definitivno je još jedan važan dio vašeg poslovanja. Postupak rada restorana prilično je složen i ima puno komponenata.
Predviđanje i dokumentiranje cijelog postupka vašeg rada u restoranu prije nego što započnete posao nije moguće. Ali, možete barem imati operativnu strategiju prije nego što pokrenete svoj restoran. Možete pisati o tome kako ćete zaposliti svoje osoblje i koju ćete tehnologiju koristiti.
Evo nekoliko stvari koje možete detaljnije razraditi u ovom odjeljku:
Pronalaženje i zapošljavanje zaposlenika
Pronaći odgovarajuće osoblje za vaš restoran može biti izazov. Stoga morate imati sustavnu metodu za zapošljavanje osoblja u restoranu.
Navedite sve mrežne portale za posao koje planirate koristiti. Također možete koristiti druge metode poput novinskih oglasa ili osobnih preporuka za pronalaženje dobrih zaposlenika.
Kako ćete odabrati najbolje osoblje?
Napravite popis onoga što je potrebno za svaku ulogu u poslu, poput kuhara, blagajnika, menadžera itd. Napišite nekoliko pitanja za intervju pomoću kojih ćete pronaći idealne zaposlenike.
Tehnologija za restorane
Velika prednost pokretanja restorana danas je ta što postoji mnoštvo modernih softverskih programa koji mogu olakšati upravljanje i vođenje restorana. Uobičajeni primjer je POS softver za restorane (koji se naziva i softver za upravljanje restoranima ). Ova vrsta softvera može se nositi s mnogim funkcijama restorana poput:
- Upravljanje narudžbama
- Praćenje prodaje restorana
- Prihvaćanje narudžbi hrane putem interneta
U stvari, većina restorana danas koristi softver. To je presudno.
10. Financijska analiza
Najvažniji dio vašeg poslovnog plana je odjeljak o financijskoj analizi. Uglavnom ćete svoje investitore prvo pogledati u financijski odjeljak kad vide dokument vašeg poslovnog plana.
Dobra je odluka unajmiti profesionalnog računovođu koji će vam pomoći u ovom odjeljku i dati realnu procjenu. Morat ćete svom računovođi pružiti neke podatke poput:
- Koliko mjesta ima vaš restoran?
- Koji je očekivani račun za svakog kupca? (Prosječno)
- Koliko gostiju dnevno očekujete u vašem restoranu?
- Troškovi vaše hrane - troškovi sastojaka, ostali troškovi.
Evo nekoliko korisnih stvari koje vaš računovođa mora uključiti u odjeljak o financijskoj analizi:
Predviđanje prodaje
Ovo bi trebala biti realna procjena vaše tjedne, mjesečne i godišnje prodaje. Ovu prognozu možete procijeniti na različite čimbenike kao što su kapacitet restorana, mogućnosti dostave, proračun za oglašavanje, očekivani rast, mjesto i cijene vaših jela.
Ukupni procijenjeni trošak pokretanja restorana
Bilo koji investitor želio bi znati gdje se troši njihov novac. Također, izrada procjene troškova pomoći će vašem restoranu da ostane u okviru proračuna. Trebali biste identificirati:
- Najveći troškovi za vaš restoran
- Ostali mali troškovi
- Kapital potreban za rad restorana ('Obrtni kapital')
Prognoza dobiti i gubitka
Ovaj je odjeljak prilično jednostavan. Morat ćete napisati procjenu očekivane dobiti ili gubitka u prvoj godini.
Analiza rentabilnosti
Neisplativo je kad vaše restoransko poslovanje tek počne profitabilno raditi. Tada restoran vraća sve zajmove, investicije i početne troškove. Ovo je vrlo vrijedna metrika za vaše investitore i poslovne partnere.
Evo formule za izračunavanje ovoga: (Vaš računovođa bi to trebao riješiti)
Točka prijenosa = Ukupni fiksni troškovi / (Prosječni prihod po kupcu - Prosječni trošak po kupcu)
To će reći vašim investitorima kada mogu povratiti uloženo.
Primjeri poslovnih planova za restoran
Neke primjere poslovnog plana preporučit ćemo posjetiti web mjesto Bplans.
Evo nekoliko primjera: