Chcete založit restauraci?
Zahájení restaurace bez řádného obchodního plánu je jako loď bez kompasu.
Vím, že jste si o otevření restaurace mysleli všechno. Ale to nestačí. Musíte napsat podrobný obchodní plán pro vaši restauraci.
Podnikatelský plán restaurace je rámec, který vám pomůže spustit a provozovat vaši restauraci organizovaným a systematickým způsobem. Obsahuje vše, jako je design menu vaší restaurace, podrobnosti o zaměstnancích, podrobnosti o trhu atd.
Ještě důležitější je, že obchodní plán vám také pomůže získat investice do vašeho restauračního podnikání.
V tomto článku vám ukážeme, jak přesně můžete napsat fantastický obchodní plán pro vaši restauraci.
Začněme!
Proč potřebujete obchodní plán pro vaši restauraci?
Někteří noví podnikatelé v restauraci přeskočí psaní obchodního plánu. Je to proto, že to může být náročný a časově náročný úkol. Ale stojí to za váš čas a úsilí. Důvod:
1. Působí jako průvodce
Podnikatelský plán je jako mapa, která vás povede k úspěchu vaší restaurace. Pomůže vám například určit, jak se budete odlišovat od ostatních svých konkurentů. Podnikatelský plán se skládá z důležitých informací, jako je finanční analýza, analýza trhu, design atd.
Psaní obchodního plánu by také mohlo odhalit jakýkoli problém ještě před zahájením provozu restaurace. Kdykoli narazíte na problém, můžete pomocí tohoto dokumentu najít vhodné řešení.
2. Rozhodující pro investory
Pokud hledáte investici do svého restauračního podnikání, je zásadní správný obchodní plán. Žádný investor nebude investovat bez podrobného obchodního plánu.
Jak napsat obchodní plán restaurace
Existuje mnoho způsobů, jak napsat obchodní plán. Ale uvedl jsem deset hlavních prvků, které by měl mít každý plán restaurace.
Zde jsou hlavní součásti obchodního plánu restaurace:
- Shrnutí
- Popis restaurace
- Analýza trhu
- Vaše nabídka restaurace
- Zaměstnanci restaurace
- Umístění vaší restaurace
- Návrh vaší restaurace
- Marketingový plán
- Provozní plán restaurace
- Finanční analýza
Nyní o nich budu podrobně diskutovat:
1. Shrnutí
Každý obchodní plán by měl začínat shrnutím. Všimněte si, že to není jen úvodní část. Je to krátké shrnutí celého vašeho plánu.
Hlavním cílem shrnutí je upoutat pozornost čtenáře. Obecně platí, že vaši čtenáři budou vašimi investory nebo jinými obchodními partnery.
Zde je několik prvků shrnutí: (Popište je stručně)
- Název restaurace, kuchyně a téma
- Poslání vaší restaurace
- Jak se lišíš od svých konkurentů
- Stručná prognóza nákladů
- Jak budete plnit své plány
- Očekávaná návratnost investice
Tip : Zajistěte, aby tato část byla stručná a snadno srozumitelná.
2. Popis vašeho restauračního podnikání
V této části podrobně popíšete své restaurační podnikání. Nejprve napište název vaší restaurace a poté další důležité podrobnosti, jako je poloha, kontakty atd. Zde je několik aspektů, které musíte podrobně popsat:
A. Typ restaurace
(Koncept restaurace) Jakou restauraci plánujete zahájit?
- Typy restauračních služeb: rychlé občerstvení, rychlé občerstvení, dobré jídlo atd.
- Typy kuchyně: čínská, thajská, pizza atd.
B. Údaje o majiteli restaurace
V této části musíte mluvit o sobě. Uveďte své pracovní zkušenosti a další úspěchy. Můžete také zmínit úspěchy vašich nejlepších členů týmu.
3. Analýza trhu
Tato část popisuje vaši marketingovou strategii a konkurenty. Tady je několik věcí, které tato část musí obsahovat:
A. Analyzujte své zákazníky
Odpověz na tyto otázky:
- Demografické údaje o místě?
- Kdo budou vaši obvyklí zákazníci? (Demografické údaje)
- Stáří
- Příjem
- Rod
- Co mají rádi?
B. Analyzujte své konkurenty
Zde je několik otázek, které musíte vyřešit:
- Uveďte všechny oblíbené restaurace ve vašem místě.
- Které restaurace jsou vašimi přímými konkurenty?
(Předpokládejme, že provozujete sushi restauraci. Pokud je ve vaší lokalitě jiná sushi restaurace, bude tento bar vaším přímým konkurentem.) - Jsou vaši konkurenti úspěšní?
- Proč by si vaši zákazníci měli vybrat vaši restauraci před ostatními konkurenty?
Vezměte prosím na vědomí další podrobnosti, jako jsou jejich ceny potravin, otevírací doba, design interiéru atd. Pak přemýšlejte o tom, jak můžete vyniknout od konkurence. Tato část je také velmi důležitá pro vaše investory.
C. Analyzujte trh
Odpověz na tyto otázky:
- Jaká je vaše specializace? Např. Thajské jídlo, sushi atd.
- Zajímají se lidé už o tu kuchyni? Jak velká poptávka je po vaší kuchyni na trhu?
- Jaké speciální nabídky máte pro své zákazníky?
Tato část není důležitá jen pro vaše investory. Pomůže vám také vytvořit plán pro úspěch vaší restaurace.
4. Nabídka vaší restaurace
Nabídka je další důležitou součástí vaší restaurace. Budete to muset pečlivě navrhnout. Dobře navržené menu může drasticky zvýšit prodej restaurace. Pomáhá také propagovat výnosné pokrmy a zvyšovat ziskovost vaší restaurace.
V tuto chvíli možná nebudete mít nejlepší verzi svého menu. Ale je dobré mít jednoduché menu.
V tuto chvíli byste také měli mít připraveno logo vaší restaurace. Logo si můžete navrhnout sami pomocí bezplatného nástroje, jako je Canva , ale nejlépe je objednat si logo u nezávislých služeb, jako je Fiverr . Použijte toto logo v nabídce vaší restaurace.
Hlavním prvkem vaší nabídky je cena vašich pokrmů. Přesné stanovení cen vašich jídel však nyní není obecně možné. Budete muset nějakou dobu provozovat svou restauraci, abyste získali údaje a přesně nastavili své ceny.
(Další informace o tom, jak připravit skvělé jídelní lístek restaurace, najdete v tomto článku.)
5. Zaměstnanci restaurace
V předchozí části jsme navrhli, abyste si zapsali kvalifikace a úspěchy majitele restaurace. V této části musíte podrobně napsat o manažerském týmu restaurace. Tím získáte důvěru svých investorů.
V tuto chvíli nemusíte mít připravený celý tým zaměstnanců. Měli byste však mít několik důležitých zaměstnanců. Napište jejich pracovní zkušenosti a úspěchy.
6. Umístění vaší restaurace
Poloha je jedním z nejdůležitějších faktorů úspěchu restaurace. Už jste se měli rozhodnout pro umístění vaší restaurace. Pokud nemáte, vytvořte si seznam 3-5 vhodných míst pro vaši firmu.
Při výběru umístění restaurace musíte velmi důkladně myslet. Nejprve proveďte analýzu trhu a zjistěte demografické údaje o svých zákaznících. Pak se ujistěte, že vaše poloha je vhodná pro vaše cílené zákazníky.
Předpokládejme například, že plánujete založení drahé restaurace. Nejlepší bude, když si vyberete místo, kde jsou obyvatelé nebo návštěvníci finančně bohatí. Také by to mělo odpovídat jejich vkusu a preferencím.
Tímto způsobem můžete při psaní této části odpovědět na tuto otázku:
"Proč je toto místo ideální pro restauraci?"
Uveďte každý detail, jako jsou náklady, demografické údaje atd.
Existují dvě hlavní věci pro analýzu polohy:
- Přístupnost místa
- Doplňkové podniky
V tomto článku se dozvíte více o tom, jak vybrat místo pro vaši restauraci .
7. Návrh vaší restaurace
Estetický design vaší restaurace není důležitý pouze pro vaše obchodní partnery a investory, ale je také zásadní pro to, abyste svým zákazníkům nabídli skvělé zážitky.
Interiérový design závisí na demografických údajích vašich zákazníků a typu vaší restaurace. Například téma restaurace s rychlým občerstvením se musí velmi lišit od designu prvotřídní skvělé restaurace.
Odpovězte na tuto otázku:
"Jaký design bude vhodný pro moji restauraci?" Osloví tento design mé zákazníky? '
Musíte svým investorům vysvětlit, proč jste si vybrali tento design a proč je pro vaši restauraci nejlepší.
Poznámka : Estetika designu je důležitá, ale funkčnost designu je ještě důležitější.
8. Marketingový plán
Marketing je zásadní pro růst každé restaurace. Chcete-li, aby vaše firma byla úspěšná, musíte lidem dát vědět. Zde je několik otázek, na které musíte odpovědět:
- Jak hodláte prodat svou restauraci?
- Jaké reklamní metody budete používat?
- Liší se vaše reklamní metody od konkurence? Jak?
Tato část je zásadní pro vaše investory. Musíte mít také marketingový plán jak před, tak po otevření restaurace. Například:
- Jak dáte lidem vědět o vaší restauraci, než ji spustíte?
- Jak hodláte přilákat zákazníky po založení restaurace?
Důležitý tip : Metody digitálního marketingu, jako jsou Facebook Ads , Google Business , Google Ads , jsou skvělé metody pro uvedení vaší restaurace na trh. Pro všechny tyto případy si nemusíte najmout agenturu; můžete to udělat sami!
9. Provozní plán restaurace
To, jak budete provozovat svou restauraci, je určitě další důležitou součástí vašeho podnikání. Proces provozu restaurace je poměrně složitý a má spoustu komponent.
Předvídání a dokumentování celého procesu provozu restaurace před zahájením podnikání není možné. Před spuštěním restaurace však můžete mít alespoň provozní strategii. Můžete psát o tom, jak najmete své zaměstnance a jakou technologii použijete.
Zde je několik věcí, které můžete v této části rozvinout:
Hledání a nábor zaměstnanců
Najít správný personál pro vaši restauraci může být náročné. Musíte tedy mít systematickou metodu náboru zaměstnanců restaurace.
Seznam všech online pracovních portálů, které plánujete použít. K nalezení dobrých zaměstnanců můžete také použít jiné metody, jako jsou novinové reklamy nebo osobní doporučení.
Jak si vyberete nejlepší zaměstnance?
Vytvořte seznam toho, co je požadováno pro každou pracovní pozici, jako je kuchař, pokladník, manažer atd. Napište několik dotazů na pohovory, pomocí kterých můžete najít své ideální zaměstnance.
Technologie pro restaurace
Velkou výhodou dnešního založení restaurace je, že existuje spousta moderních softwarových programů, které usnadňují správu a provozování restaurace. Běžným příkladem je software POS restaurací (také nazývaný software pro správu restaurací ). Tento druh softwaru zvládne mnoho funkcí restaurace, jako například:
- Správa objednávek
- Sledování prodeje vaší restaurace
- Přijímání objednávek potravin online
Ve skutečnosti většina restaurací dnes používá software. Je to zásadní.
10. Finanční analýza
Nejdůležitější částí vašeho obchodního plánu je část finanční analýzy. Většinou najdete své investory, kteří se nejprve podívají do finanční sekce, když uvidí dokument vašeho obchodního plánu.
Je dobrým rozhodnutím najmout si profesionálního účetního, který vám pomůže s touto částí a poskytne realistický odhad. Budete muset svému účetnímu poskytnout některé informace, například:
- Kolik míst má vaše restaurace?
- Jaká je očekávaná faktura pro každého zákazníka? (Průměrný)
- Kolik hostů denně očekáváte ve své restauraci?
- Vaše náklady na jídlo - náklady na přísady, další náklady.
Zde je několik užitečných věcí, které musí váš účetní zahrnout do sekce finanční analýzy:
Předpověď prodeje
Mělo by se jednat o realistický odhad vašich týdenních, měsíčních a ročních prodejů. Tuto prognózu můžete odhadnout na základě různých faktorů, jako je kapacita restaurace, možnosti doručení, rozpočet na reklamu, očekávaný růst, umístění a ceny vašich jídel.
Celkové odhadované náklady na zahájení restaurace
Každý investor by rád věděl, kde jsou jeho peníze utraceny. Také odhad nákladů pomůže vaší restauraci zůstat v rozpočtu. Měli byste identifikovat:
- Největší výdaje pro vaši restauraci
- Ostatní malé výdaje
- Kapitál potřebný pro provoz restaurace („provozní kapitál“)
Prognóza zisků a ztrát
Tato část je velmi jednoduchá. Budete muset napsat odhad očekávaného zisku nebo ztráty v prvním roce.
Analýza zvratu
Rovnoměrné je, když se vaše restaurační podnikání začíná ziskově stávat. Je to, když restaurace splácí všechny půjčky, investice a náklady na spuštění. Toto je velmi cenná metrika pro vaše investory a obchodní partnery.
Zde je vzorec pro výpočet: (Váš účetní by to měl zvládnout)
Bod zvratu = celkové fixní náklady / (průměrný výnos na zákazníka - průměrná cena na zákazníka)
To vašim investorům sdělí, kdy mohou získat návratnost investice.
Příklady podnikatelských plánů pro restaurace
Pro příklady obchodního plánu doporučujeme navštívit web Bplans.
Zde jsou nějaké příklady: